akasya-projesi-logotakp-turkiye-acik-kaynak-hover

Açık Kaynak Sistemleri Yaygınlaştırma (AKASYA) Projesi Nedir?

Açık kaynak kodlu yazılımlar kullanılarak oluşturulmuş işletim sistemlerine açık kaynak kodlu işletim sistemi nedir. Herkes tarafından görünür ve geliştirilebilir olması sebebiyle hızlı, güvenli, hataların sürekli olarak azaltılması gibi avantajlara sahiptir.

Kapsam:

Bu proje ile sektörde ve üniversitelerde açık kaynak sistemlerinin kullanımına dair farkındalık oluşturulması ve kullanımının özendirilmesi amaçlanmaktadır. Projenin amaçlanan çıktıları ise; sektör ve ilgili alanda eğitim gören öğrencilerin açık kaynak yazılımlar konusunda farkındalık kazanması, hâlihazırda atıl durumda bulunan bilgisayarlar ile millî servetin tekrar işlevsel olarak kullanımının sağlanması, açık kaynak ekosistemine karşı ilginin artırılmasıdır.

Hedef:

Proje, açık kaynak donanım ve yazılımların üniversite laboratuvarlarında ve müfredatında kullanılarak yaygınlaşmasının sağlanması ile küresel ekosistemde daha yetkin insan kaynağının yetiştirilmesi, diğer taraftan laboratuvar ve eğitim maliyetlerin azaltılması açısından önemli kazanımlar hedeflemektedir.

ÜyelerPaydaşlar

Havelsan

Kapadokya Üniversitesi

TÜBİTAK ULAKBİM

Mersin Üniversitesi